Skip to main content

Zmiany programu Mieszkanie dla Młodych 2015

By 15 lipca 20173 listopada, 2022kredyty hipoteczne

Na początku Sierpnia 2015 wchodzi w życie wyczekiwana nowelizacja rządowego programu wspierającego kredyt na zakup nieruchomości „Mieszkanie dla Młodych”.

Dla wszystkich zainteresowanych uczestnictwem w programie, przedstawię podstawowe zmiany programu MdM, w stosunku do wersji pierwotnej, o której pisałam w artykule: Jakie są warunki programu Mieszkanie dla Młodych. Jakie to będą zmiany i czy będzie zwiększa dostępność programu?

Warunki programu Mieszkanie dla Młodych

Zmiany programu MdM – Sierpień 2015

Jako doradca kredytowy czekałem na tą zmianę. Po pierwsze i najważniejsze: program będzie dotyczył także transakcji na rynku wtórnym. Ma to bardzo poważne znaczenie dla osób chcących kupić własne M w takich miejscowościach, gdzie żaden deweloper nigdy nie miał zamiaru budować mieszkań. Obniżeniu ulega jednak dopuszczalna cena powierzchni użytkowej dla rynku wtórnego do poziomu 90% wskaźnika odtworzeniowego.

Dla Wrocławia i dla rynku wtórnego dopuszczalna cena metra powierzchni użytkowej mieszkania w 3 kwartale 2015 wyniesie dokładnie 4.239,00 zł.

Po drugie i równie ważne: pojawia się możliwość uzyskania dofinansowania wkładu budowlanego do Spółdzielni Mieszkaniowej.

Rewolucyjne zmiany programu dotyczą rodzin wychowujących troje i więcej dzieci. Limit powierzchni bazowej do ustalenia dofinansowania uległa zwiększeniu z 50 aż do 65 m2 oraz zniesiono wymóg pierwszego mieszkania a także limitu wieku. Znacząco wzrasta wysokość dofinansowania, bo z 15% aż do 30%.

Zmianie ulegnie wysokość dopłaty dla osób wychowujących dwoje dzieci: z 15% do 20%.

Zdecydowanie łatwiej będzie uzyskać kredyt z dofinansowaniem wolnym związkom, gdyż do kredytu z dofinansowaniem będą mogły przystąpić dowolne osoby, a nie tylko jak dotąd najbliższa rodzina. Beneficjentem dopłaty może być w takim przypadku tylko jedna osoba.

Nowelizacja wprowadza bardziej restrykcyjne zasady wcześniejszej spłaty kredytu z dofinansowaniem z programu MdM. Jeśli w okresie 5 lat od dnia ustanowienia lub przeniesienia własności mieszkania, kredytobiorca spłaci całość kredytu lub jego część, w wysokości wyższej niż przyznane mu wsparcie, będzie musiał zwrócić proporcjonalną część dofinansowania wkładu własnego.

Nowelizacja programu Mieszkanie dla Młodych wnosi wiele pozytywnych zmian, które z cała pewnością pobudzą rynek wtórny i zwiększą ilość transakcji kredytowych wspieranych programem.

Zmiany zaakceptował Sejm i Senat, czekają na podpis Prezydenta i mają wejść w życie na początku Sierpnia 2015. Może więc warto poczekać z zakupem?

Jacek Świrski

doradca kredytowy

Jacek Świrski

Leave a Reply