was successfully added to your cart.

Czy są uczciwi doradcy kredytowi?

By 16 września 2018doradca kredytowy

Starając się o kredyt mamy wiele obaw: czy wybraliśmy dobrą ofertę kredytu, czy wszystko uda się na czas, wreszcie czy na wszystko wystarczy środków? Wiedząc jak krok po kroku przebiega proces kredytu hipotecznego warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt: doświadczenie i praktyczną wiedzę wybranego przez nas doradcy kredytowego oraz jego elementarną uczciwość.Czy istnieje uczciwy doradca kredytowy?

Inspiracją do napisania tego artykułu był telefon, a później mail od klientki. Pisze tak:

„W załączniku przesyłam umowę kredytową, którą właśnie dostaliśmy z mężem, aby się z nią zapoznać, a następnie mamy się umówić z bankiem na termin jej podpisania. Przesyłam w załączeniu wspomnianą symulację, którą doradca z banku przedstawił nam jeszcze na początku rozmów w sprawie naszego kredytu. Jakież było nasze zdumienie, gdy w umowie kredytu znalazły się inne warunki: w symulacji, gdzie marża wynosiła 1,55% umowa zawiera marżę 1,8%.

Zadałam pytanie mailowo doradcę z banku dlaczego tak jest, wtedy otrzymałam taką oto odpowiedź, cyt: „Uprzejmie informuję, że różnica w marży Państwa kredytu jest spowodowana tym, że w symulacji wpisałam wyższą wartość nieruchomości, natomiast oszacowana przez analityka wartość nieruchomości wynosi 303.000,00zł, dlatego marża wyniosła 1,8p.p.„. Czy coś możemy z tym zrobić?

Dla pełnej jasności – to nie jest wymysł mojej wyobraźni, ale niestety codzienna praktyka nieuczciwych doradców. Na pierwszym spotkaniu przedstawiają swojemu klientowi rewelacyjne warunki, klient jest w siódmym niebie i się cieszy, że nareszcie znalazł najlepsze rozwiązanie, składa u doradcy wniosek kredytowy. Niestety w większości na końcu okazuje się, że warunki zawarte w decyzji kredytowej są inne, upss… I tutaj następuje tłumaczenie: wina banku, analityka… Najgorzej jeśli ktoś nie ma alternatywy, albo jest presja czasu, wtedy jest zmuszony do podpisania niekorzystnej umowy.

Wiem, że w praktyce zdarzają się niespodzianki w decyzjach i nie na wszystko jako doradcy mamy wpływ, jednak chciałbym Cię ustrzec przed nieuczciwością, co niestety jak pokazuje życie zdarza się i to dość często. Przeczytaj i zastosuj kilka poniższych rad:

Sprawdź oferty kredytów w różnych miejscach

Niezależnie czy pytasz o kredyt w banku czy u niezależnego doradcy kredytowego, zweryfikuj jego propozycję jeszcze w innym miejscu. Skorzystaj z następnej firmy doradztwa kredytowego i porównaj proponowane Ci wcześniej rozwiązania. Jeśli się ze sobą pokrywają możesz ogólnie założyć, że są także realne. To samo dotyczy wybranego banku – odwiedź inny oddział i porównaj, czy oferowane warunki są takie same. W oddziałach pracują ludzie z różnym doświadczeniem, a pewnie nie chciałbyś się zaskoczyć jak wspomniana klientka.

Złóż wniosek do wielu banków

Dla bezpieczeństwa transakcji każdy uczciwy doradca kredytowy składa wniosek o kredyt do co najmniej dwóch różnych banków, chyba, że jest taka sytuacja, że nie ma alternatywy, chociażby kredyty dla zarabiających w NOK, czy SEK. Natomiast jeśli jest możliwe więcej niż jedno rozwiązanie – koniecznie złóż wnioski o kredyt do co najmniej dwóch banków. Złożenie wniosku do co najmniej dwóch banków daje Ci komfort, że jeśli cokolwiek pójdzie nie po twojej myśli – masz drugi wybór.

Po mojej odpłatnej podpowiedzi(z tego niejako utrzymuję rodzinę), wspomniana wyżej klientka podjęła twarde negocjacje z bankiem, w efekcie których bank obniżył jej oprocentowanie do tego proponowanego na samym początku. Postawiła sprawę jasno: „Dajecie wcześniej proponowaną ofertę, to bierzemy kredyt. Nie dacie, to idziemy do innego banku – tu są ich warunki”. Zasugerowałem takie rozwiązanie wiedząc o tym, że takie negocjacje są możliwe. Gdyby jednak bank nie wyraził zgody na obniżkę trzeba byłoby składać ponownie dokumenty do kolejnego banku, znowu czekać na decyzję, przesuwać terminy… Mając od razu w ręku decyzję kolejnego banku wszelkie negocjacje są o wiele łatwiejsze – wystarczy pokazać decyzję innego banku.

Posumowanie

Szukając dobrego rozwiązania kredytowego zawsze porównaj koszty całkowite ofert w kilku różnych miejscach, u różnych pośredników, a nawet w różnych oddziałach tego samego banku. Propozycja niezwykle korzystnych warunków kredytu od razu powinna wzbudzić Twoją czujność. Ostatecznie wybierz najlepszą ofertę, ale już spośród decyzji kredytowych, a nie z symulacji. Takie zachowanie rekomenduję, ponieważ to skuteczny sposób, aby otrzymać najlepszy kredyt. Bez ściemy.

Jacek Świrski

doradca kredytowy

Jacek Świrski

About Jacek Świrski

Leave a Reply